در کشتار جولای ۱۹۹۵، بیش از ۸۰۰۰ غیر نظامی بوسنیایی (مسلمان) که اغلب آنان را پیرمردان و جوانان تشکیل می‌دادند، در داخل و….
ما بقی ماجرا را در ادامه مطلب بخوانید + عکس
در کشتار جولای ۱۹۹۵، بیش از ۸۰۰۰ غیر نظامی بوسنیایی (مسلمان) که اغلب آنان را پیرمردان و جوانان تشکیل می‌دادند، در داخل و اطراف شهر سربرنیتسا توسط یگان نظامی «Srpska (VRS) » به فرماندهی ژنرال راتکو ملادیچ (Ratko Mladić ) قتل عام شدند. و دبیر کل سازمان آن را بدترین و وحشتناک‌ترین قتل عام در دنیا، پس از جنگ جهانی دوم خواند.

 

ولی هیچ کس هیچ چیز از این جنایت نه میداند و نه صحبتی از آن میکند.

راتکو ملادیچ ۶۹ ساله اواخر ماه مه پس از ۱۶ سال در روستای لازاروو در شمال بلگراد، پایتخت صربستان، دستگیر شد.

دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی در یوگوسلاوی سابق، مستقر در لاهه، ملادیچ را عامل کشتار هزاران مرد مسلمان بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ در سربرنیتسا دانسته است.

دادستان دادگاه لاهه، ملادیچ را به ارتکاب جرایمی از جمله نسل کشی و جنایت علیه بشریت در جریان جنگ داخلی بوسنی در دهه ۱۹۹۰ متهم کرده و گفته است که فجایعی که راتکو ملادیچ مرتکب شد “ملتی را دوپاره کرد.”

www.portalparsi.com

کشتار سربرنیتسا وحشیانه ترین جنایت در اروپا پس از پایان جنگ جهانی دوم نامیده شده است.

سازمان ملل متحد در زمان جنگ بوسنی، سربرنیتسا را منطقه امن اعلام کرده بود و هزاران بوسنیایی بین سال های ۱۹۹۲- ۱۹۹۵ به این شهر پناه برده بودند. اما در ژوئیه ۱۹۹۵ ارتش صرب بوسنی به راحتی نیروهای هلندی را که سازمان ملل در این شهر مستقر کرده بود و تجهیزات نظامی محدودی داشتند، عقب راند.

(تصویر پس از دستگیری)

پرتال پارسی

یک نظر برای بدترین و وحشتناک‌ترین قتل عام در دنیا پس از جنگ جهانی دوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,